Zapowiedzi książkowe na lato

Regał oczywiście pęka w szwach i mnóstwo książek czeka na przeczytanie, ale w zapowiedziach wydawnictw pojawiło się kilka tytułów, które bardzo przykuły moją uwagę. Mam nadzieję, że prędzej czy później trafią w moje ręce i będą tak ciekawe, jak wskazują na to opisy 🙂

  • „Serce wszystkiego, co istnieje” Tom Clavin, Bob Drury (Wyd. Czarne, premiera: 17 maja)

Już, już pojutrze na rynku pojawi się nowy mega ciekawy tytuł z Serii Amerykańskiej – tym razem poznamy bliżej sylwetkę wodza Siuksów – Czerwonej Chmury. W Serii wcześniej ukazała się już historia Komanczów („Imperium księżyca w pełni”) oraz opowieść o rozwoju Stanów Zjednoczonych na Zachód, włączając w to walki z Indianami („Krew i burza”). Obie książki były rewelacyjne, więc z przyjemnością sięgnę również po ten tytuł. Tak o reportażu czytamy na stronie wydawnictwa: „Bob Drury i Tom Clavin malują biografię wodza w żywych barwach, a w tle kreślą sylwetki jego towarzyszy, rywali i nieprzyjaciół: wodzów Siedzącego Byka i Szalonego Konia, człowieka gór Jima Bridgera, genarała Williama Shermana, odkrywcy Johna Bozemana i wielu innych. Ta książka to również dramatyczna kronika ostatecznego starcia amerykańskich cywilizacji i hołd oddany rdzennym mieszkańcom Wielkich Równin.”

  • „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” Colson Whitehead (Wydawnictwo Albatros, premiera: 14 czerwca)

Pozostajemy w amerykańskim klimacie. Książka w 2017 roku zdobyła Nagrodę Pulitzera i dotyka tematu niewolnictwa. Opis wydał mi się niezwykle intrygujący i przede wszystkim trafiający w moje amerykańskie zainteresowania: „Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, przewodnicy, organizacje i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje też opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.”

  • „Misja: Encyklopedia” Arturo Pérez-Reverte (Wydawnictwo Znak, premiera: 24 maja)

O tym, że Arturo Pérez-Reverte umie pisać piękne powieści chyba nie trzeba nikogo przekonywać. To jeden z najpopularniejszych współczesnych hiszpańskich pisarzy. Tym razem zabiera nas w podróż do osiemnastowiecznej Europy, gdzie dwóch głównych bohaterów ma zdobyć egzemplarz słynnej francuskiej Encyklopedii – dzieła jak na tamte czasy bardzo kontrowersyjnego. „Awanturnicza eskapada pełna pojedynków, intryg i spisków zmienia się w walkę światła z ciemnością.” 

  • „Księga przeznaczenia” Saniee Parinoush (Wydawnictwo Sonia Draga, premiera; 24 maja)

Niedawno skończyłam czytać „I góry odpowiedziały echem” Khaleda Hosseiniego (to ten od „Chłopca z latawcem”) i jestem zachwycona tą powieścią. „Księga przeznaczenia” z opisu sprawia wrażenie bardzo podobnej historii, tyle tylko że rozgrywającej się na przestrzeni wielu lat w Iranie. Opis wydawnictwa: „Masuma to teherańska nastolatka, zwyczajna dziewczyną, która uwielbia się uczyć. Pewnego dnia w drodze do szkoły spotyka mężczyznę, w którym się zakochuje. Niestety gdy jej bliscy odkrywają pisane przez ukochanego listy, oskarżają ją o zhańbienie rodziny. Masuma zostaje ciężko pobita przez brata, a rodzice szybko aranżują ślub z nieznanym jej mężczyzną. Żyjąc w małżeństwie bez miłości, bez żadnych szans na wykształcenie, dziewczyna pogrąża się w rozpaczy. (…) Lata następujące po ślubie Masumy okazują się przełomowe dla Iranu. Harrid, mąż Masumy, jest politycznym dysydentem i stanowi zagrożenie dla opartego na ucisku reżimu szacha. Gdy zostaje aresztowany przez agentów tajnych służb, dla Masumy rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu. Do tej pory jej życie opierało się na lojalności wobec rodziny oraz tradycji, teraz będzie zależeć od zmiennych losów jej kraju…”

  • „Ruiny i zgliszcza” Wells Tower (Wydawnictwo Karakter, premiera: 24 maja)

Nie jestem wielką zwolenniczką opowiadań, ale Karakter wydaje tylko dobre rzeczy, więc ten tytuł zwrócił moją uwagę. Jest to zbiór obyczajowych opowiadań dotykających przede wszystkim skomplikowanej ludzkiej natury: „Każdy chce być porządnym człowiekiem, czasem się to jednak nie udaje – jak bohaterom opowiadań Wellsa Towera. Często czują się samotni i zmęczeni. Mają dosyć kłamstw i póz, tęsknią za choćby chwilą szczerej bliskości i porozumienia. Nie wiedzą jednak, jak je osiągnąć. Jak każdy popełniają więc błędy. Kierują się niezrozumiałymi nawet dla samych siebie impulsami. Zdradzają się, kłócą, wdają w bójki. (…) Wells Tower opisuje swoich bohaterów z empatią: nie potępia ich i nie wyśmiewa ich słabości. W jednym zdaniu potrafi zawrzeć całą gamę sprzecznych emocji, których doświadczają: nadzieję, niepokój i poczucie rozczarowania – światem i samym sobą. To literatura, która tylko pozornie jest prosta – każde z tych opowiadań na długo zapada w pamięć właśnie dlatego, że wszystko, o czym pisze Tower, sami znamy tak dobrze.”

  • „Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów” Marta Biernat (Wydawnictwo Poznańskie, premiera: 24 maja)

Moda na Skandynawię nie opuszcza jeszcze Europy i reszty świata. Tym razem polska autorka przygląda się bliżej mieszkańcom i zwyczajom wyjątkowej wyspy – Islandii. Poznawanie nowych kultur to jedna z najpiękniejszych stron czytania książek, więc po ta również sięgnę z przyjemnością:„Czy słyszeliście o uwielbieniu Islandczyków dla festiwalu Eurowizji i basenów na świeżym powietrzu, zbieractwa i robótek na drutach, zaklętych miejsc oraz zwariowanych upodobań kulinarnych? Czy chcecie dowiedzieć się, dlaczego dawniej islandzcy rybacy wkładali do butów pazury czapli, do drzwi nie należało pukać więcej niż trzy razy, a własnej kołdry trzeba było pilnować jak oka w głowie? I czemu brzemienne kobiety nie powinny zerkać na zorzę oraz co sprawia, że islandzkie łąki kuszą aromatem ginu. Ta książka to wyjątkowy przewodnik po „islandzkiej duszy” i zarazem porywająca opowieść o życiu na pięknej i niebywale wietrznej wyspie w cieniu stu trzydziestu wulkanów. Jedyna rzecz, której się z niej nie dowiecie, to dlaczego owce uwielbiają stać na środku drogi – to jedna z niezgłębionych, irracjonalnych owczych tajemnic…”

  • „Skandynawski sekret. 10 prostych rad, jak żyć szczęśliwie i zdrowo” Bertil Marklund (Wydawnictwo Marginesy, premiera: 24 maja)

A skoro o Skandynawii mowa, moja uwagę przyciągnął właśnie ten tytuł. Do poradników podchodzę z dużą ostrożnością i dystansem, ale tutaj nie dostajemy kolejnej odsłony duńskiego hygge, a raczej zbiór zasad jak żyć zdrowiej i lepiej biorąc to, co najlepsze ze sposobu życia naszych północnych przyjaciół. „Doktor Bertil Marklund – lekarz medycyny od ponad czterdziestu lat związany z uniwersytetem w Göteborgu – dzieli się z nami mądrością Skandynawii, regionu, który od dawna znany jest ze zdrowego trybu życia. Na podstawie badań oraz obserwacji zebranych podczas praktyki lekarskiej Marklund przyznaje, że sposób, w jaki o siebie dbamy, wpływa nie tylko na nasz stan zdrowia, ale i na długość życia. Wiele chorób społecznych i starzenie się mają jedną i tę samą przyczynę – zapalenie, które na różne sposoby atakuje nasz organizm. Marklund pokazuje, jak zdrowy, harmonijny styl życia pozwala zahamować rozwój i zapobiec powstawaniu stanów zapalnych. Omawia dziesięć prostych zagadnień, które pomogą nam wzbogacić i przedłużyć życie.”

  • „Fiva” Gordon Stainforth (Wydawnictwo Poznańskie, premiera: 24 maja)

Sporo na rynku książkowym jest tytułów dotyczących gór i wspinaczki wysokogórskiej. Jest to dział literatury dosyć mocno zawężony, ale cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo bardzo lubię zapoznawać się bliżej z mało znanymi historiami, a tak jest właśnie w tym przypadku. „W 1969 roku młodzi wspinacze, Gordon i John Stainforth, postanowili zmierzyć się z najwyższą w Europie pionową ścianą skalną, norweską Ścianą Trolli. Zachęceni przez „ekspertów”, pewni swoich umiejętności i zaopatrzeni w marny prowiant oraz sprzęt, który dziś określilibyśmy jako przestarzały, wybrali drogę nazywaną „Fiva”. Niestety bracia zlekceważyli kapryśną i groźną naturę gór. Przygoda, która miała im zająć jedno popołudnie, okazała się trwającym ponad 50 godzin testem sprawności fizycznej, a także prawdziwą próbą charakteru i zaufania. To była wyprawa, która mogła kosztować ich życie.”

  • „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anna Kamińska (Wydawnictwo Literackie: 14 czerwca)

I jeszcze jeden tytuł z górami w tle, a może raczej powinnam napisać – na pierwszym planie. Historia najwybitniejszej polskiej himalaistki do dzisiaj wzbudza wiele emocji. Znam jej biografię dosyć ogólnie i mimo że książek na jej temat już sporo zostało wydanych, to jednak z przyjemnością sięgnę po tą. Z opisu wydawnictwa: „„Zginę w górach” — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę… Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą. (…) Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę.  (…) To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.”

Będzie co czytać 🙂 Już nie mogę się doczekać! A na jakie tytuły Wy czekacie z niecierpliwością?

Asia B&B

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s