Hygge – daj się zauroczyć i poczuj szczęście

Hygge to chyba najczęściej powtarzane słowo tej jesieni. Prawie na każdym blogu (przynajmniej z tych, które śledzę), znalazł się wpis na ten temat. Sama też dałam się zauroczyć temu trendowi i pisałam o nim w ostatnich Inspiracjach (wpis tutaj). O co w tym wszystkim chodzi?

Hygge to duńskie słowo, które bardzo trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. Odnosi się do rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, kojarzą się z ciepłem, bezpieczeństwem, radością i bliskimi. Bardzo dobrze wyjaśnia to Meik Wiking w książce „Hygge. Klucz do szczęścia” (Wyd. Czarna Owca, 2016), o której chciałam Wam dzisiaj więcej powiedzieć. Autor tego pięknie wydanego poradnika na co dzień jest dyrektorem w Duńskim Instytucie Badań nad Szczęściem. Tak, w Danii funkcjonuje taki Instytut. Duńczycy od wielu lat przodują we wszelkich badaniach i sondażach dotyczących szczęścia i uchodzą za najszczęśliwszy naród na świecie (co Wiking w swojej książce często podkreśla i widać, że jest z tego dumny). Słowo hygge odmieniają przez wszystkie przypadki, używają też jako czasownika, a także łączą z innymi rzeczownikami (np. hyggekrog to uroczy kącik w domu, w którym możemy zagłębić się z kocem, gorącą herbatą i książką). Autor stara się nie tylko wyjaśnić fenomen samopoczucia Duńczyków, ale także daje wiele praktycznych rad dla czytelników.

ok2

W pierwszej części Wiking skupia się na kwestiach „technicznych” związanych z hygge – wyjaśnia pochodzenie tego słowa, przedstawia odpowiedniki w innych językach, prezentuje statystyki (tu należy się autorowi ogromny szacunek – przedstawić statystyki, które nijak nie kojarzą się ze szczęściem, w sposób ciekawy i pasujący do tak pozytywnej tematyki – brawo!), wyniki sondaży i tabelki. Mimo wszystko takie bardziej „naukowe” podejście do tematu dobrze wprowadza do całej książki. Widzimy, że u Duńczyków nie jest to jakaś jednosezonowa moda, ale naprawdę mocno ugruntowana część ich kultury. Wszystko podane nam jest z lekkim poczuciem humoru, dystansem i okraszone jest pięknymi ilustracjami, ikonami oraz urzekającymi zdjęciami. To absolutnie jedna z najpiękniej wydanych książek, jakie ostatnio trzymałam w dłoniach. Układ książki jest bardzo przejrzysty i umilający lekturę.

ok3

Oczywiście najważniejszą część książki stanowią rady, jak osiągnąć hygge. Autor podaje ich naprawdę dużo. W poszczególnych rozdziałach możemy znaleźć pomysły na hygge zajęcia w każdym miesiącu roku, organizowane zarówno w domu, jak i poza swoimi czterema ścianami, o klimatycznych miejscach w Kopenhadze oraz o związku między hygge a szczęściem. Szczególnie ciekawa jest część dotycząca niedrogich sposobów na hygge, gdzie możemy znaleźć takie podpowiedzi jak zorganizowanie wieczoru z grami planszowymi, wieczoru telewizyjnego, spotkanie przy ognisku, obejrzenie filmu na świeżym powietrzu czy jazda na sankach. Niby to wszystko znamy, ale czy w pełni wykorzystujemy potencjał drzemiący w tych prostych czynnościach? Są rozdziały poświęcone strojom i wystrojowi wnętrz, które sprzyjają odczuwaniu hygge. I oczywiście nie mogło zabraknąć części dotyczącej oświetlenia, w tym przede wszystkim świeczek, bo musicie wiedzieć, że żeby Wasz wieczór był jak najbardziej w stylu duńskiego szczęścia niezbędny jest kominek, ognisko albo świeczki. Zainteresowani znajdą także kilka przepisów na duńskie potrawy oraz popularne napoje rozgrzewające.

Poniżej cytuję kilka zdań, prosto z książki o hygge:

„Związek między kawą a hygge jest w duńskim oczywisty. Wszędzie słyszymy o kaffehygge! (…) Kaffehygge jest wszędzie. Ma nawet swoją stronę internetową, której motto brzmi: Żyj tak, jakby jutro miało zabraknąć kawy!

Wystarczy usiąść z kubkiem gorącej kawy w ręku i od razu robi się hyggeligt.”

„Można uczciwie powiedzieć, że kominek to samo serce hygge. To miejsce, gdzie można zasiąść samemu i rozkoszować się przytulnością i ciepłem lub siedzieć z bliskimi i jeszcze bardziej być razem.”

„Kto nie lubi półek gęsto zastawionych książkami? Chwila z dobrą książką to fundament hygge.” 🙂

„Koce i poduszki są niezbędne, jeśli nasze mieszkanie ma być hyggelig, szczególnie zimą. Owinięcie się kocem jest bardzo hyggelig, tak bardzo, że czasem okrywamy się nim nie tylko dlatego, że jest nam zimno, ale po prostu dlatego, że to bardzo miłe. (…)

Zarówno małe, jak i duże poduszki są niezbędnym elementem hygge. Czy jest coś milszego niż położyć głowę na ulubionej poduszce i zanurzyć się w lekturze ulubionej książki?”

„Podstawą chwil, które są najbardziej hyggelige, wydaje się być luz i swoboda. Jeśli chcecie doświadczyć prawdziwego hygge, musicie się przede wszystkim odprężyć. Zaproście gości, ale nie na formalne spotkanie. Bądźcie sobą.”

„Hygge jest skromne i niespieszne. To wybór czegoś rustykalnego zamaist nowego, prostego zamiast szykownego i nastrojowego zamiast ekscytującego. Pod wieloma względami hygge to duński krewny idei prostego życia.”

I na koniec:

„Hygge to poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do otaczających nas ludzi i miejsca, w którym przebywamy. (…) Hygge można smakować, słyszeć, wąchać, dotykać i widzieć. Najważniejsze jest jednak to, że hygge się czuje.

Czy już od samego czytanie nie robi się cieplej na sercu? 🙂

W codziennym biegu czasami zapominamy o tym, żeby zwolnić, dać się ponieść chwili, pomyśleć na spokojnie, zachwycić się czymś małym, sprawić sobie drobną przyjemność. Muszę przyznać, że idea hygge bardzo do mnie trafia. Wieczór przy świecach, z książką w dłoni, otulona kocem i z kubkiem pysznej herbaty; albo wspólne spotkanie z najbliższymi znajomymi przy grach towarzyskich i drinkach (lub innych napojach); albo wypad z Ukochanym Dzióbkowskim do knajpki na pyszną kawę; albo sadzenie ulubionych sukulentów, podczas gdy za oknem pada deszcz… Gdy tak patrzę na swoje życie, to wydaje mi się, że już robię dużo rzeczy w stylu hygge, ale okazuje się, że są jeszcze dziedziny, które mogą być bardziej hyggelig, co uświadomił mi poradnik Wikinga. Oczywiście we wszystkim niezbędny jest rozsądek i niepopadanie w skrajności, ale jest to bardzo przyjemny, wywołujący uśmiech trend, który warto wypróbować na co dzień. Polecam zarówno hygge, jak i „Hygge. Klucz do szczęścia” 🙂

ok1

Asia B&B

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Hygge – daj się zauroczyć i poczuj szczęście

  1. Pingback: Książkowe podsumowanie miesiąca – Books & Beauty

  2. Pingback: „Prostota. Siła codziennych rytuałów” – Books & Beauty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s